"CZYŃCIE WSZYSTKIM DOBRZE-ŹLE NIKOMU"

                                                                                                                        ks. Jan Bosko

 

Nasza Gmina

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Izba regionalna w luboszyckiej szkole.

      Jednym z priorytetowych celów naszej szkoły jest wychowanie w kulturze regionu. W pracy dydaktyczno-wychowawczej znaczną uwagę przewiązujemy do historii, tradycji i kultury Śląska Opolskiego. Dzięki inicjatywie i staraniom nauczycieli nauczania zintegrowanego mgr Zofii Wilczek i nauczycielki historii mgr Renaty Kamińskiej w 2000r. powstała Izba Regionalna. Obie nauczycielki swoim osobistym zaangażowaniem potrafiły “zarazić” wielu uczniów i mieszkańców wsi. Razem z nimi penetrowali luboszyckie stodoły, odkrywając coraz to nowe “skarby”, które kiedyś gościły na stałe w każdej śląskiej izbie. Zgromadziły kilkadziesiąt oryginalnych eksponatów, które umieściły w jednej z klas stylizowanej na śląską izbę. Ideą powstania takiego miejsca na terenie szkoły nie było jedynie zwrot ku przeszłości i historii naszej wsi, ale przede wszystkim ku pięknym wartościom, jakie zgromadzone w niej przedmioty przywołują.W izbie tej uczniowie uczą się w niej widzenia świata takim, jakim on w rzeczywistości był świat, w którym nasi przodkowie żyli w zgodzie z naturą, Bogiem i z drugim człowiekiem.
Eksponaty w luboszyckiej izbie ukazują całe śląskie bogactwo, przywołują dawną prostotę śląskiej kuchni i pokoju. Wnętrze izby zostało zaangażowane tak, aby mogło dać wyobrażenie autentycznego życia śląskiej izby. W kuchennym kąciku stoi kredens wyposażony w akcesoria kuchenne, suche zioła oraz stół nakryty ażurowym obrusem, obok stoją oryginalne krzesła. Półki zdobi zdekompletowana, ale ładne porcelana. W kąciku znalazło miejsce drewniane łóżeczko dziecięce sprzed 80 lat. Na jednej ścianie wiszą święte obrazy, krzyż a z drugiej strony ślubny portret z 1937 roku. Do wyposażenia należy 70-letnia szafa, lampki nocne i skrzynia, w której przechowuje się stroje kobiece, serwetki itp.. Do innych ciekawych eksponatów należy maszyna do szycia oraz stroje kobiece z 1926 roku, umieszczone na stojakach wykonanych społecznie przez męża pani Renaty Kaminskiej. Wielką atrakcją dla wszystkich dzieci są oryginalne ławki szkolne z 1936 roku, do których wszyscy uczniowie chętnie zasiadają. Na korytarzu wyeksponowano rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego. Mam nadzieje że to “magiczne “ miejsce będzie służyło wielu chlubnym celom. Pani Renata Kaminska przeprowadziła zajęcia z edukacji regionalnej, gdzie uczniowie zapoznają się z historią swojej wsi i szkoły, oglądając przy tym zdjęcia z ławy szkolnej babci i dziadka.
Słowa podziękowania należą się byłej nauczycielce historii tejże szkoły pani Indze Stasch, która wspierała wszystkie nasze kroki fachową literaturą, zdjęciami z dawnych lat.

Nauczyciele

Mgr Zofia Wilczek
Mgr Renata Kaminska